Dzisiaj serwuję Wam przepis, który już dawno powinien się tutaj znaleźć, bo z pewnością należy do ulubionych. A ulubiony, to w moim odczuci taki, który jest zdrowy i szybki w przygotowaniu! Jakiś czas temu pojawił się też wpis o zdrowej kawiarni, a mianowicie Legal Cakes, w którym to zakochałyśmy się w ich batonikach i to one nas zainspirowały do tego, by we własnej kuchni robić takie batony, jakie tylko chcemy. Przepis na zdrowe batony do pieczenia jest szalenie prosty, a co najważniejsze – na tyle elastyczny, że możecie tam wrzucić Wasze ulubione składniki, doprawić po swojemu, włożyć do zamrażarki i wyjmować w razie potrzeby. Do tego Was zachęcamy – w wielu sytuacjach batoniki te ratowały nam życie, służąc jako przedtreningówka, kiedy my nie miałyśmy czasu zjeść między pracą a siłką.
Zdrowe batony bez pieczenia
Przygotowując składniki na batoniki chciałyśmy przemycić w nich jak najwięcej dobroci czyli składników odżywczych. Batoniki traktujemy głównie jako alternatywę słodkości lub jako przedtreningówkę, która szybko postawi nas na nogi i pozwoli ćwiczyć po męczącym dniu w pracy.
Składniki na 10 batoników (u mnie)
- 250g płatków owsianych (u mnie górskie)
- 3 duże łyżki miodu manuka
- 80g śliwek suszonych
- 50g płatków migdałów
- 30g suszonych moreli
- 2 łyżki masła orzechowego
Aby skomponować własną mieszankę, w skrócie potrzebujecie:
-
Produktów sklejających batoniki
- płatki owsiane
- siemię lniane
- zblendowane suszone owoce (np. śliwki, daktyle)
Chociaż owoce suszone skleją batonik, to w smaku może być on zbyt owocowy – polecam pół na pół z siemieniem lub płatkami.
2. Produktów słodzących
- miód manuka lub inny
- ksylitol
- daktyle
My w naszych batonikach wykorzystałyśmy miód manuka, który… chociaż kojarzy się z drogimi kosmetykami, to tak naprawdę to perełka wśród miodów.
Przede wszystkim to jedyny produkt, który ma tak wysokie stężenie methylglyoxalu (MGO) – składnika, który niszczy bakterie, wirusy i grzyby, chroni organizm przed zakażeniami, ułatwia gojenie uszkodzeń skóry, ma działanie przeciwzapalne i zapobiega nowotworom.
PRODUKT SPOŻYWCZY | ZAWARTOŚĆ MGO |
Miód Manuka | 38-829 mg/kg |
Inne rodzaje miodów | 0-135 mg/kg |
Sos sojowy | 8,7 mg/l |
Chleb | 0,79 mg/kg |
Napoje alkoholowe | 0-26 1,5 mg/l |
Miód manuka pozyskuje się głównie w Nowej Zelandii, z krzewów manuka, a jego produkcja wymaga przestrzegania rygorystycznych przepisów. Jest dodatkowym wsparciem przy takich schorzeniach jak wrzody żołądka, nadkwasowość, zaburzenia trawienia zespół jelita drażliwego. Ma też potwierdzone działania antybakteryjne – hamuje rozwój takich bakterii jak helicobacter pylori, gronkowiec, paciorkowiec, pałeczki jelitowe i pałeczki okrężnicy.
Serio, to jest cudo. U mnie cały stres wyładowuje się w żołądku, dlatego bardzo jestem ciekawa, czy chociaż trochę odczuję ulgę. Więcej informacji znajdziecie na stronie MiodyManuka, z której ja właśnie mam swój miód. A więcej informacji o znajdziecie w artykule przygotowanym przez profesora Kędzie – znanego eksperta od wyrobów pszczelarskich.
3. Produkty zagęszczające
- wiórki koksowe
- amarantus
- gryka ekspandowana
4. Wybrane pestki i nasiona
- pestki dyni
- czarnuszka
- orzechy (zblendowane)
- nasiona chia
Jak przygotować zdrowe batoniki bez pieczenia?
Bazując na naszych składnikach to u nas wyglądało to następująco:
- Gotujemy / zalewamy gorącą wodą płatki owsiane. Przykrywamy i odstawiamy do całkowitego wchłonięcia wody i wystygnięcia.
- Blendujemy większe składniki – śliwki, orzechy włoskie, pestki dyni, płatki migdałów, morele.
- Odsączamy z wody (jeśli taka pozostała) nasze płatki owsiane tak, by były w miarę suche. Dodajemy do nich miodu manuka, masła orzechowego i pozostałe składniki (u nas wyżej wymienione śliwki, orzechy, płatki migdałów, morele).
- Dokładnie mieszamy i łączymy składniki.
- Wykładamy naszą masę na papier do pieczenia lub prostokątną foremkę do pieczenia i formujemy prostokąt, który grubiścią będzie przypominał sklepowe batoniki.
- Wkładamy do zamrażarki na jakieś 2h.
- Po tym czasie wyjmujemy i dzielimy nasze batoniki na mniejsze prostokąty. Część z nich, którą zamierzamy zjeść, zostawiamy w lodówce, a resztę możemy przechowywać w zamrażarce i zjeść w przeciągu 7 dni.
Lubicie takie fit przekąski? Jeśli tak, to polecamy też fit rafaello, które na blogu cieszy się dużą popularnością.
Tymczasem tradycyjnie zapraszamy Was do polubienia naszej grupy na Facebooku – FIT PRZEPISY – zdrowe jedzenie. Jest nas tam już 20 000!
8 komentarzy
Wioleta Sadowska
11 kwietnia 2019 at 21:52Przyznam, że nie jadłam jeszcze takich batonów. Wyglądają smacznie.
Anna
16 kwietnia 2019 at 13:39Ciekawy przepis jeszcze nie mialam okazji spróbować domiwych batonow
Ola
17 kwietnia 2019 at 17:40wyglądają bardzo smacznie 🙂
Agnieszka Wieczorek
18 kwietnia 2019 at 00:14Mniam! Batoniki są super! To zdecydowanie moje smaki 🙂 A ten miód bardzo mnie zaintrygował 🙂
Lisa
18 kwietnia 2019 at 13:09wyglądają super!
Kasia
26 kwietnia 2019 at 14:33Mm muszą być pyszne 🙂
Joanna Sobocińska
5 maja 2019 at 22:36Uwielbiam takie zdrowe przekąski, które śmiało mogą zastąpić słodycze kupowane w sklepie! Wyglądają niezwykle apetycznie! Jestem pewna, że świetnie smakują! 🙂
K&D.
11 maja 2019 at 13:22dokładnie! te kupowane w sklepie to totalna porażka 🙁 a te przygotowywane przez nas samych – to prawdziwy skarb 😀 Wystarczy kilka składników! 🙂