Niby taka prosta sprawa, a jednak wiele osób nie wie, którą wodę wybrać – mineralna czy źródlana? Wysokozmineralizowaną czy niskozmineralizowaną? Ile w ogóle jej pić dziennie? A nawet, jeśli o tym wiemy, to często zapominamy. Dzisiaj chciałybyśmy wszystkim przypomnieć, jak ważna jest woda w naszej diecie, jaką wodę i jak często powinniśmy pić. Same do pewnego momentu zapominałyśmy, że odpowiednie nawodnienie gwarantuje nie tylko przyspieszenie metabolizmu i procesów trawiennych, ale również znacznie wpływa na samopoczucie.
Mineralna czy źródlana?
-
Jaka jest różnica między wodą mineralną a źródlaną?
Woda źródlana w swoim składzie ma niewiele składników mineralnych, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Nie mniej jednak, nie oznacza to, że są niedobre i nie powinniśmy ich pić. Ich zastosowanie powinno być nieco inne – nadaje się ona dla niemowląt i małych dzieci, które mają wrażliwe żołądki i niezbyt dobrze tolerują dużą ilość składników mineralnych. Wykorzystamy ją również do gotowania, gdyż nie zmienia ona smaku potraw i nie wpływa na ich jakość. Natomiast woda mineralna to bogate źródło cennych składników mineralnych – przede wszystkim magnezu, wapnia, żelaza.
Podział wód mineralnych:
– niskozmineralizowane – suma składników mineralnych – poniżej 500 mg/l (do codziennego spożywania, dla kobiet w ciąży i karmiących, dla osób na diecie niskosodowej i dla dzieci)
– średniozmineralizowane – suma składników – 500-1500mg/l (zalecane przy naciśnieniu – bogate w chlorki wpadnia, ubogie w jony sodu)
– wysokozmineralizowane – suma składników mineralnych – powyżej 1500mg/l. (bogate w jony sodu, fluoru, chloru oraz wapnia i magnezu – zalecane osobom ciężko pracującym i aktywnym fizycznie. Odradza się spożywania przez dzieci, osoby ze schorzeniami nerek i nadciśnieniem.)
Nasz faworyt: Na codzień pijemy Muszyniankę niskozmineralizowaną. Do koktajli dodajemy zazwyczaj zwykłej źródlanej (najczęściej Żywiec Zdrój), rzadko (ale zdarza się) mineralnej, ale ona nieco zmienia smak, co nie wszystkim odpowiada.
-
Dlaczego powinniśmy pić wodę?
Oto główne powody, które z pewnością Was przekonają do picia odpowiedniej ilości wody.
- odpowiednie nawodnienie zapobiega bólom głowy (zbyt mała ilość wody właśnie powoduje bóle głowy – o tym dopiero dowiedziałyśmy się niedawno i potwierdzamy – efekty natychmiastowe!)
- zmniejszenie apetytu
- pobudzenie metabolizmu
- umożliwia odróżnienie głodu od pragnienia (ja dopiero nauczyłam się tego niedawno)
- wpływa pozytywnie na wątrobę i jej funkcjonowanie
- wypłukuje wszelkie toksyny z organizmu
- pomaga w pozbyciu się pomarańczowej skórki
- redukuje zmęczenie
- znacznie wpływa na wydolność organizmu podczas ćwiczeń
- poprawia koncentrację i pamięć
- ma 0 kalorii!
Aż sama czytając tą listę sięgnęłam po szklankę wody 😉
-
Jaką ilość wody należy wypijać w ciągu dnia?
No właśnie, tu często pojawia się problem. Ważne jest, aby pić wodę w mniejszych ilościach a często zamiast połowę butelki na raz. Obecnie jest to około 2,5l w przypadku mężczyzn i 2l w przypadku kobiet. Warto pamiętać, że jest to ilość płynów, która jest obecna w innych napojach (np. herbata), ale również pokarmach (np. warzywa, owoce).
-
Czy woda mineralna to woda gazowana?
Często te dwa pojęcia są mylone, jednak warto zaznaczyć, że są to zupełnie inne rodzaje wód. Woda mineralna to ta, o której wcześniej wspominałyśmy (która dzieli się na stopnie zmineralizowania) a gazowana określana jest poprzez ilość dwutlenku węgla. Warto sięgać jednak po zmineralizowaną, ale przykładowo woda gazowana szybciej nawodni nas po treningu.
-
Woda a potrzeby i dolegliwości
- jeśli chcesz schudnąć – przed każdym posiłkiem pij pół szklanki wody
- problemy z tarczycą – pij wodę o dużej zawartości jodu np. Jodis (zależy jednak co się dzieje z tarczycą i jak reagujesz na przyjmowanie jodu – może on bowiem zdziałać cuda lub pogorszyć sprawę)
- niedobór wapnia – sięgnij po wodę, która ma minimum 150mg/l np. Kryniczanka
- wysoka aktywność fizyczna – zwróć uwagę na zawartość magnezu i sodu. np. Staropolanka 2000
- nadmierna ilość stresu – przyda się dużo magnezu, np. Muszynianka
- kłopoty ze snem – również tutaj pomocny będzie magnez. Muszynianka!
- wysokie ciśnienie – unikaj wód, które mają dużą zawartość sodu. Sięgnij na przykład po Cisowiankę lub Ustroniankę.
- osteoporoza – przyda Ci się wapń i fluor – wybierz Muszyniankę lub Piwniczankę
- przyspieszenie metabolizmu – szklanka wody z cytryną, najlepiej ciepła,na czczo, zaraz po przebudzeniu
-
Nie smakuje mi woda. Co mam zrobić?
Jest spora ilość osób, która wody po prostu nie lubi. Warto wtedy spróbować nieco zmienić jej smak. Świetnie smakuje woda w połączeniu z różnymi owocami, szczególnie cytrusowymi. Ja polecam szybką i prostą kombinację woda + cytryna, ale możecie również wybierać wśród takich smakołyków jak świeży imbir, maliny, pomarańcze, grejpfruty, limonki, świeża mięta. Pycha! A jeśli kupicie jeszcze jakąś fajną buteleczkę.. to taka woda stanie się Waszym ulubionym napojem!
To w zasadzie wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące wody. Mamy nadzieję, że ten post przekonał Was, by pilnować tego, ile wody pijemy i jaka ona jest. 🙂 Buziaki!
Więcej przepisów znajdziecie w kategorii FIT PRZEPISY.
Zapraszamy Was do grupy, w której dzielimy się zdrowymi przepisami – jest nas już ponad 12 tysięcy!
14 komentarzy
Megly
12 stycznia 2017 at 19:26Ja obecnie piję wodę filtrowaną 🙂 Kiedyś byłam zagorzałą zwolenniczką Muszynianki wysokozmineralizowanej. Nadal ją lubię, choć kupuję już znacznie rzadziej.
Pozdrowionka cieplutkie 🙂 Miłego wieczoru!
NAJLEPSZA PORA
12 stycznia 2017 at 19:32Wodę piję już codziennie i nawet o niej nie zapominać. Choć przyzwyczajenie się do jej picia każdego dnia w odpowiedniej ilości to wcale nie była taka prosta sprawa 😉 Ale jak widać da się i można 😉 A każdy taki wpis o jej pozytywnych właściwościach tylko mnie utwierdza, że warto w tym trwać 🙂
OLa
12 stycznia 2017 at 20:19Sporo ciekawostek 😀
Ania
12 stycznia 2017 at 21:04Bardzo fajne informacje!
http://anna-and-klaudia.blogspot.com/
Like me on FACEBOOK
Instagram
Ola
12 stycznia 2017 at 21:06Całe kompendium wiedzy o wodzie! Genialny post! <3
Andrzej
12 stycznia 2017 at 21:15o tak. dobry wpis. W tym całym pędzie, jaki na codzien dostrzegamy, zapominamy o najważniejszym. o wodzie. Dodałbym jeszcze że ilość potrzebnej wody dziennie, zależna jest także od charakteru pracy. Pracownik fizyczny powinien pić znacznie więcej:P
Martyna
12 stycznia 2017 at 22:10Takie rzeczy powinien wiedzieć każdy. Woda jest bardzo ważna, a jednak ciężko się upilnować, by codziennie dostarczyć jej do organizmu tyle co trzeba. A ja korzystam z filtru i piję kranówkę 🙂
Noel
13 stycznia 2017 at 14:17Woda jest bardzo ważna dla każdego człowieka, dlatego już dzieci powinno się przyzwyczajać do jej smaku.
Luna
13 stycznia 2017 at 15:41Staram się pić dużo płynów, ale czasami mi to nie wychodzi. Teraz zimą głównie bazuję na ciepłych napojach, latem – woda obowiązkowa:)
Ania
13 stycznia 2017 at 20:06Woda jest bardzo ważna – najważniejsza. 🙂 Czasami sama o tym zapominam :-/
Mila
13 stycznia 2017 at 23:00Rozróżnienie głodu od pragnienia? :O O, nie wiedziałam, że można to pomylić, może też mylę. 😀
Czytając tego posta, nabrałam ochoty na wodę. Idę się napić! Woda z imbirem, to jest to <3
Agnieszka
14 stycznia 2017 at 20:05Fajny post, myślę, że już teraz nikt nie będzie miał wątpliwości po jaką wodę sięgnąć! 🙂
Justyna
14 stycznia 2017 at 21:57Uwielbiam Muszyniankę :)!!!
Sprawdzone sposoby na przyspieszenie metabolizmu | czynnikipierwsze
2 marca 2017 at 19:26[…] nasz wpis o tym dlaczego warto pić wodę? Mineralna czy źródlana? Jak często i ile? Woda to jeden z najlepszych przyśpieszaczy metabolizmu! Co więcej wpływa pozytywnie na […]