“Ja jestem z tych, którzy uważają że praca leży tutaj na ulicy, jeśli tylko chce się pracować. W zasadzie wystarczył mi jeden dzień by ją znaleźć” – Mój ulubiony rekordzista! Mimo, że nie podzielam, aż takiego pozytywnego podejścia to podpisuję się pod zasadą: jeśli naprawdę chcesz – znajdziesz.
Jak znaleźć pracę w Norwegii, czyli podajemy na tacy gdzie szukać, żeby znaleźć!
W Norwegii spędziłyśmy już w sumie niecałe dwa lata. Zaczęło się od Gap Year`a (Warto, nie warto? Przeczytajcie!) Przyjeżdzając tutaj 3 lata temu – nie miałyśmy pojęcia o norweskim rynku pracy, stawkach, wymaganiach itp. Niestety również ceny nas zaskoczyły.
Przyjazd
Oklepane ALE norweskie ceny szczególnie dla osób przyjeżdżających tutaj typowo zarobkowo są nie lada wyzwaniem. Przyjeżdzamy zarobić – a nie wspierać lokalne sklepiki przed upadkiem. Dlatego nie zapomnij o najważniejszych lekarstwach, oraz jedzeniu na kolejne dni! Nie martw się. Czeka Cię o wiele więcej wydatków, na które przeznaczysz pieniądze (typu zakwaterowanie, które do najtańszych nie należy. Pamiętaj o depozycie, mogącym wynosić nawet 2 miesiące czynszu) W Bergen opłaty za mieszkanie wyniosły nas ok 7500 koron za miesiąc. (około 3500 zł) Doliczając do tego depozyt (wielkości jednego miesiąca cynszu) wychodzi niezła suma.
Więcej o norweskich cenach tutaj.
O jakich dokumentach nie zapomnieć?
- dowód/paszport/prawo jazdy
- CV przygotowane w języku angielskim (zarówno w formie elektronicznej jak i wydrukowane, najlepiej kilka razy)
Gdzie szukać pracy?
Tutaj wszystko zależy od Twojego doświadczenia zawodowego. Jeśli masz w ręce konkretny zawód – fryzjer, stolarz, mechanik – będzie Ci o wiele łatwiej. Przygotuj CV i rozsyłaj, a najlepiej wybierz się na „zwiedzanie” miasta i wstąp do każdego możliwego zakładu pracy. Nawet jeśli usłyszysz – „Niestety nikogo nie poszukujemy” – Twoje CV zostanie. Jeśli przyjeżdżacie w sezonie kierujcie się na pobliskie hotele, restauracje i puby.
- Agencje
Kolejnym punktem Waszych poszukiwań pracy powinny być miejscowe agencje. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą CV i dokumentów w celu rejestracji!
Podrzucamy linki do tych, z których korzystałyśmy my, bądź nasi znajomi.
Eterni – http://www.eterni.no/
Aktiv Personell https://www.aktiv-personell.no/
WorkShop http://workshop.pl/job-dashboard/
ManPower https://www.manpower.no/
Randstad https://www.randstad.no/
Lista norweskich agencji dostępna tutaj.
- Strony internetowe – to prawdziwy wysyp ofert pracy!
NAV www.nav.no – strona norweskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Pracy
FINN.NO – http://www.finn.no/jobb – najpopularniejszy portal ogłoszeniowy w NO
Moja Norwegia – https://www.mojanorwegia.pl/ogloszenia_o_prace/strona1.html
Poloniusz – http://www.poloniusz.pl/s-agencje-pracy-norwegia/
Jobbenorge – https://www.jobbnorge.no/
- Grupy Facebookowe – dołączajcie i sprawdzajcie oferty. Wrzucane każdego dnia.
NORWEGIA Kupię, sprzedam, wynajmę, zatrudnię PRACA
Norwegia – Kupię, sprzedam, wynajmę, zatrudnię /m.in. Forum Dyskusyjne
Praca – Jobb / Norwegia – Norge
Norwegia -Praca, Handel, Porady, Ważne sprawy
SZUKAM PRACY/PRACOWNIKA NORWEGIA
Norwegia – Praca, Firmy, Ogłoszenia dla Polonii Norweskiej
Praca Norwegia
Praca w Norwegii
Polacy w Norwegii – Praca
Branża Sprzątająca Norwegia
Praca w Norwegii – OGŁOSZENIA
Praca w Norwegii
PRACA W NORWEGII
NORWEGIA Kupię, sprzedam, wynajmę, zatrudnię PRACA
- Norweskie gazety i specjalne rubryki z ofertami pracy.
Takie jak Aftenposten, Dagens Næringsliv. Nie zapomnijcie o tych lokalnych. Tutaj możecie odnaleźć je z dokładnością miejsca, w którym aktualnie mieszkacie.
- Znajomości
Macie wśród swoich znajomych osoby, które były już w Norwegii? Piszcie, pytajcie. Nawet jeśli nie będą mogły pomóc, wskażą przynajmniej miejsca gdzie tej pracy szukać i opowiedzą jak im się udało!
- Wyjazdy sezonowe
Mam kilku znajomych, którzy przyjeżdżają do Norwegii typowo na wakacje. Samochód pełny jedzenia, namiot i setki wydrukowanych ogłoszeń wraz z numerem telefonu.
Norwedzy z chęcią oddają skoszenie trawy, pomalowanie domu, wymianę okien czy zbiór malin w zamian za korony!
Ogłoszenia wrzucane do skrzynek, czy pozostawione w miejscowych sklepach to genialne rozwiązanie. Tutaj jednak wiele zależy od szczęścia no i oczywiście od norweskiej pogody.
A co gdy znajdziemy pracę? —–> Numer personalny/ karta podatkowa
Żeby legalnie pracować w Norwegi niezbędny jest nam numer personalny. Udajemy się do najbliższego SKATTEETATEN (Urząd Skarbowy) w celu złożenia podania o nasz indywidualny numer. Co będzie nam potrzebne?
– paszport/ dowód osobisty
– kopia umowy o pracę
– wypełnione podanie o kartę podatkową. (dostępne w SKATTEETATEN w języku angielskim/polskim)
Podanie zawiera informacje o pracy, którą będziemy wykonywać, przewidzianych zarobkach, dacie przyjazdu do Norwegii, dacie rozpoczęcia pracy itp.
WSKAZÓWKI
- Nie dajcie sobie wmówić, że bez języka norweskiego – nie znajdziecie pracy. (Znam dwie osoby, które nie znają angielskiego a pracują w Norwegii i mają się dobrze)
Wiadomo, każdy dodatkowy język w Twoim CV zwiększa Twoje szanse na zdobycie pracy, ale to nie oznacza, że bez niego ani rusz. - Jak zwrócić sobie pieniądze za bilet lotniczy? Kupcie na bezcłowej alkohol i papierosy, a następnie wystawcie ogłoszenie na polskiej stronie facbookowej mieszkańców miejscowości do której się udajecie. (Sprawdźcie aktualne ceny!) W Bergen cena za wagon papierosów sięga już nawet 600 koron!
- Polak za granicą może okazać się Waszym prawdziwym wybawieniem, a nie “wilkiem”. Sprawdzone info!
- Nie pakujcie się w wynajem mieszkań od razu po przyjeździe, jeśli miejsce pracy w Norwegii nie robi Wam różnicy. Sprawdźcie hostele. Załóżmy, że będąc w Bergen dostajecie telefon z Oslo, że praca na Was czeka, a mieszkanie wyjąte na miesiąc. Po pieniądzach.
7 komentarzy
Zuzove
20 września 2018 at 19:25Bardzo fajny post, informacje bardzo ważne i pomocne 😉
Super ! Pozdrawiam ;*
marcepanowy kącik
20 września 2018 at 22:50Ciekawy artykuł. Mam kolezankę w Norwegii, pracuje, ale zanim dostała powazna oferte pracy, musiała szlifowac język wypożyczając narty na stoku.
Agnieszka S.
21 września 2018 at 07:12Fajnie, ze piszesz takie rzeczy. Kiedyś dostałam propozycję pracy, ale bałam się zaryzykować.
Agnieszka
21 września 2018 at 10:38Bardzo ciekawy post, fajnie że zostawiłaś przydatne linki!
pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)
domowe-potrawy.pl
21 września 2018 at 20:48Przyznam, że bardzo przydatny wpis. Akurat o wyjeździe do Norwegii nie myślałam ale w przyszłości kto wie… 🙂
Old Memoria
23 września 2018 at 11:55Bardzo przydatny wpis. Chciałabym kiedyś zamieszkać w Norwegii, ale to bardziej marzenie niż jakiś plan.
Kamila
10 października 2018 at 14:04Bardzo ciekawy wpis dla osób, które chciały by zamieszkać w tym miejscu 🙂