Best Sports Betting SitesTop 10 Betting SitesLINKS
Norwegia Podróże Polecamy Poradniki

Co warto zobaczyć w Norwegii? 6 najciekawszych atrakcji – cz. 1

preikestolen kjerag trulltunga

Norwegia to nie tylko przepiękne fjordy, rozłożyste góry, ale również urocze miasta i mrożące krew w żyłach widoki!  Co warto zobaczyć w Norwegii? Dzisiaj przygotowałam dla Was kilka propozycji miejsc, które moim zdaniem są obowiązkowymi punktami każdej wycieczki do tego skandynawskiego kraju.

LOFOTY – to archipelag wysp przy zachodnio-północnym wybrzeżu Nowegii, położony za kołem polarnym. W jego skład wchodzą cztery główne wyspy i setki mniejszych. Podróżujących miejsce to zachwyci niezliczonymi zatokami z turkusową, krystalicznie czystą wodą, górzystymi wyspami, białymi, piaszczystymi plażami, piorunującymi fjordami i stekami małych, czerwonych domków. Panują tutaj wyjątkowo trudne warunki klimatyczne. Od grudnia do stycznia Lofoty zapadają w sen, za sprawą nocy polarnej. Latem jednak słońce nie zachodzi tutaj w ogóle.

lofoty

TROLLTUNGA, czyli słynny język trolla. Cała trasa (w dwie strony) liczy około 23 km. Warto więc zacząć tą wycieczkę z samego rana. Trasa prowadzi przez góry, potoki, pastwiska, śnieg i trawę. Nas na 1 km przywitał deszcz, w około 6 km wyszło słoneczko, a gdy dotarlismy do Języka Trolla ujrzeliśmy burzę śnieżną. (Lipiec. Był to lipiec) Droga długa, ale widoki wynagrodzą Wam to poświęcenie! Odsyłam Was do bloga Wojtka i jego przygody z Językiem Trolla! 

TROLLTUNGA,

GEIRANGERFJORD – to król fjordów, liczący około 15 km i głęboki na 600 metrów, znajdujący się w południowo-wschodniej Norwegii. Zaliczany jest do jednego z najbardziej widowiskowych i zachwycających fiordów. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Geirangerfjord otoczony jest przez jedne z najbardziej stromych gór na całym norweskim, zachodnim wybrzeżu.  Rejs po tym fiordzie to punkt obowiązkowy podczas pobytu w Geiranger.

GEIRANGERFJORD foto: Per Ottar Walderhaug 

KJERAG to z kolei głaz uwięziony w szczelinie. Jest to bardzo popularne miejsce wsród miłośników ekstremalnych skoków! Trasa na Kjerag jest wymagająca. Sporo kilometrów pokonujemy trzymając się łańcuchów, głównie jednak ze względu na śliską powierzchnię. Widoki po drodze są niezapomniane.

KJERAGFoto: Outdoor Norway 

DROGA TROLLI – to znajdująca się między miastami  Andalsnen i Geiranger malownicza trasa złożona z 11 serpentyn wiodących nad przepaściami. Przejezdna jest najczęściej od połowy maja do końca września. (Jednak lepiej przed wycieczką sprawić na stronie, czy jest otwarta!) Droga Trolli jest bardzo wąska, kręta i stroma. Na trasie znajduje się kilka punktów widokowych. Jest to jedna z najpopularniejszych norweskich atrakcji. W letnich miesiącach drogą tą przejeżdza nawet 2500 pojazdów dziennie!

DROGA TROLLI foto: Jarle Wæhler 

 PREIKESTOLEN to 604-metrowy klif o kształcie prostokąta, zawieszony nad lazurowym jeziorem, z którego widok rozpościera się na ogromne fjordy. Trasa ta liczy niecałe 4 km w jedną strone, więc jest zdecydowanie krótsza niż „spacer” na Trolltungę. Klif ten powstał najprawdopodobniej ok. 10 tys. lat temu, w wyniku pęknięcia skał.

co warto zobaczyć w norwegii

Które z miejsc z chęcią byście odwiedzili, a które zdecydowanie nie są Waszą bajką?
Więcej o Norwegii:

 

 

You Might Also Like

15 komentarzy

 • Reply
  Marzena T (Mania)
  18 kwietnia 2020 at 18:19

  Uwielbiam Norwegię, mimo że jeszcze tam nie byłam.Marzę żeby ją zwiedzić 😀

 • Reply
  Magdalena
  18 kwietnia 2020 at 20:06

  mam nadzieję, że niebawem będzie można podróżować i podziwiać takie cuda na żywo!

 • Reply
  Agu Agula
  18 kwietnia 2020 at 21:01

  Norwegia ma w sobie coś magicznego! Mam nadzieję, że uda mi się odwiedzić ten przepiękny kraj Wikingów 😉

 • Reply
  Ayuna
  19 kwietnia 2020 at 09:19

  Jak tam pięknie *.* Nigdy nie byłam w norwegi, ale słyszałam o niej tyle dobrego że marzę by w końcu zobaczyć ją na własne oczy. Obiecałam sobie, że jak obecna sytuacja się skończy to powrócę do zwiedzania! 🙂 Wspaniały post i piękne zdjęcia 🙂
  Pozdrawiam ciepło ♡

 • Reply
  Kinga
  19 kwietnia 2020 at 10:07

  Piękny kraj❤

 • Reply
  Natalia
  19 kwietnia 2020 at 14:38

  Wow, cudne zdjęcia!

 • Reply
  Vanilove
  19 kwietnia 2020 at 18:54

  Cudowny post!

  Ja miałam płynąć za 2 miesiące wycieczkowcem po fiordach, ale niestety wszystko odwołane 🙁

  Ostatnio wróciłam do pisania, więc zapraszam do mnie VANILOVE ♥ <—— klik

 • Reply
  Dorota
  19 kwietnia 2020 at 19:22

  Ależ przepiękne zdjęcia! W Norwegii rozkochała mnie Ania z bloga nasze podróże. Mimo że widziałam prawie pół świata, w Norwegii nie byłam. Mam nadzieję, że kiedyś tam dotrę.
  Serdecznie pozdrawiam:)

 • Reply
  Magda
  19 kwietnia 2020 at 20:19

  Wow, widoki zapierają dech w piersiach, na żywo pewnie jeszcze bardziej zachwycają 🙂

 • Reply
  Agata
  20 kwietnia 2020 at 11:36

  Cudowne miejsca. Ja miałam teraz w wakacje jechać do Norwegii bo koleżanka ma tam rodziców ale przez obecna sytuacje raczej w tym roku odpadnie 🙁

 • Reply
  jointyicroissanty
  20 kwietnia 2020 at 18:42

  Jakie piękne miejsca, Norwegia jest niesamowita!

 • Reply
  coosure
  24 kwietnia 2020 at 21:16

  Dla osoby takiej jak ja, która uwielbia góry, jeziora i ciszę – a na dodatek dla fotografa, który szuka ciekawych i pięknych miejsc to wszystkie bym odwiedziła ♥ We wszystkich porobiłabym piękne zdjęcia! Uwielbiam te skały, na których ludzie siadają na końcówce (nad przepaścią).. ale sama nie miałabym dowagi tam wejść 😀

 • Reply
  Słodko Słodka
  3 maja 2020 at 08:29

  Widoki zapierają dech w piersiach, pięknie.

 • Reply
  Katarzyna
  5 maja 2020 at 13:30

  Zapisuję sobie. Nigdy nie była w Norwegii, więc wybierając się tam, chętnie skorzystam z Waszych rad 🙂

 • Reply
  Kamila
  18 maja 2020 at 09:03

  Piękne zdjęcia 🙂 szkoda, że nie można się tam teleportować 😛 Wybieramy się w wakacje w te regiony, wiec na pewno jeszcze wrócę do Waszego wpisu, gdy będę planować podróż 🙂

 • Leave a Reply