Barszcz przygotowany, makowiec upieczony, pierniki ozdobione a orzechy do makówek już dawno pokrojone. I tak można by było wymieniać przez dobre kilka minut. Jeszcze tylko nakryć do stołu i wraz z najbliższymi można zacząć cieszyć się w końcu swoją obecnością (ps. I TONAMI JEDZENIA NA STOLE). U nas tradycją są pierogi robione na ostatni moment. Są tak szybkie i łatwe do zrobienia, że jeszcze dzisiaj podsyłamy wam niezawodny przepis. Przedstawiamy Wam ciasto na zdrowe pierogi!
Ciasto na zdrowe pierogi
Pierogi z mąki żytniej wychodzą trochę ciemniejsze, jednak jest ona dobrym zamiennikiem mąki pszennej. Nasze żytnie już czekają na zjedzenie, a te, które widzicie na zdjęciach były robione z gotowej mieszanki mąk bezglutenowych. Nasze akurat było z firmy Bezgluten i kosztowało koło 6 zł.
Czego potrzebujemy na pierogi z mąki bezglutenowej:
– 0,5kg mieszanki mąk bezglutenowych,
– 2 jajka
– 80g wody
– 5g soli
– 10g ksylitolu
– 30g oleju
– 300g wody (temperatura ok. 20 stopni)
Sposób przygotowania: Jajka zmiksować z wodą (80g), dodać mieszanki mąk. Następnie dodać sól, ksylitol, olej i wodę. Wszystko dokładnie wyrobić na jednolitą masę. Rozwałkować i wycinać kółka, nałożyć farsz. Następnie należy kółka złożyć na pół i dokładnie skleić brzegi pieroga. Gotować około 10 minut na małym ogniu.
Alternatywa dla osób, które szukają jeszcze prostszego przepisu, a tradycyjna mąka pszenna nie jest dla nich dobrą opcją.
Czego potrzebujemy na pierogi z mąki żytniej:
– 2 niepełne szklanki mąki żytniej,
– ¾ szklanki gorącej wody
– szczypta soli
Jak przygotować:
1. Mąkę mieszamy z solą. Następnie stopniowo dodajemy wodę – przy czym cały czas wyrabiamy ciasto. Ciasto nie powinno kleić się do rąk, ale być zbite a jego wałkowanie, nie powinno sprawiać nam większych trudności.
2. Z rozwałkowanego ciasto wycinamy koła. (możemy wykorzystać kieliszek do wina) Następnie napełniamy pierogi farszem. Nasze trzy ulubione „farszowe” propozycje:
– mrożony szpinak + ser feta (obniżona zawartość tłuszczu) + czosnek
– kiszona kapusta + suszone grzyby (wcześniej moczone około 3h)
– chudy ser + ziemniak + cebula
Wierzcie nam, przepisy są banalne a smak pierogów – obłędny! Mamy nadzieję, że wasze świąteczne przygotowania zbliżają się już ku końcowi. : ) My jak zwykle wszystko na ostatnią chwilę..
Wesołych i rodzinnych świąt!
Więcej przepisów znajdziecie w kategorii FIT PRZEPISY.
Zapraszamy Was do grupy, w której dzielimy się zdrowymi przepisami – jest nas już ponad 12 tysięcy!
4 komentarze
Magdalena
24 grudnia 2016 at 15:16Spokojnych i radosnych świąt spędzonych w gronie rodzinnym oraz samych sukcesów w Nowym Roku życzy Magdalena 🙂
L.B.
24 grudnia 2016 at 15:58Fajny przepis. Smacznego zatem! 😉
Megly
25 grudnia 2016 at 08:05Super przepis 🙂 U mnie ciasto było tradycyjne, ale to z chęcią też kiedyś przetestuję. Pyszne pierożki 🙂 Element obowiązkowy na wigilijnym stole 🙂
Pozdrawiam ciepło, świątecznie 🙂
Beti
25 grudnia 2016 at 11:28Mniam 🙂