Biblia fotografii obejmuje wiele zasad w zależności od tego, jakiego typu jest to fotografia. Niektóre przykazania pozostają jednak niezmienne i każdy powinien je sobie przyswoić. Dzisiaj zapraszamy Was na wpis obrazujący (i to niestety dosłownie) nasze fotograficzne grzechy. Nie zawsze wychodziło idealnie, nie zawsze byłyśmy zadowolone, jednak po tym czasie możemy teraz powiedzieć z ręka na sercu, że za wszystkie grzechy serdecznie żałujemy.
Zasada nr 1: Zmieniaj swój punkt widzenia
Dobry fotograf nie stoi w miejscu a dobra modelka jest otwarta na różnorodność wizji. Dwa kroki w przód, jeden w tył, przykucnij a nawet połóż się. Monotematyczność nie jest w modzie!
Zasada nr 2: Nie daj się prześwietleniu.
Warto zadbać o rodzaj oświetlenia. Lampa błyskowa plus oświetlenie z dziennej lampki nie chodzą ze sobą w parze. Zdecyduj się na jedno bądź pomyśl o naturalnym świetle.
Zasada nr 3: Diabeł tkwi w szczegółach
Kurtka w tle bądź kosz w rogu? Nie zapominaj, że bycie fotografem to praca na cały etat więc multiskaning nie może być Ci obcy. Skup się na pierwszym planie ale nie zapominaj o drugim!
Zasada nr 4: Z naturą nie wygrasz
Śnieg, wiatr, deszcz… Nie porywają się z motyką na słońce. Są rzeczy których nie przezwyciężysz. Czasem warto poczekać dzień lub dwa i wrócić z ładem i składem (nie tylko na głowie).
Zasada nr 5: Cienie na zdjęciach są już passe.
Pamiętaj, że modelka daje cień ale również, że i Ty go stwarzasz!
Zasada nr 6: Ciekawy krajobraz czyni cuda.
Warto wcześniej zaplanować gdzie się chce zrobić zdjęcia i jaki efekt uzyskać. Spontaniczne wypady i robienie zdjęć byle gdzie nie wychodzi najlepiej. Za dawne grzechy takie jak tory, ściany i inne fascynujące krajobrazy należy odpokutować.
Zasada nr 7: Dobry sprzęt to podstawa
Jeżeli chcesz aby Twoje zdjęcia były przeciętne, poradzisz sobie na każdym sprzęcie. Jeśli jednak oczekujesz od swojej fotografii czegoś więcej, chcesz powalać na kolana i wzbudzać zachwyt – sprzęt ma wielkie znaczenie.
Zasada nr 8: Nie ma zdjęć idealnych – nie zapominaj więc o narzędziach graficznych.
Gimp, Adobe Photoshop czy PhotoScape nie gryzą. Ich tutoriale również. Z graficzną przeróbką nie należy przesadzać, ale nauka czyni cuda! Na prawdę!
Zasada nr 9: Obudź w sobie duszę artysty.
Niech Twoje zdjęcia nie wieją nudą. Duszę artysty ma w sobie każdy, należy ją tylko odpowiednio w sobie pobudzić i wualà… Sesja gwarantowana sukcesem!
Zasada nr 10: Nie ma sesji bez backstage’u
Niech Twoje sesje zdjęciowe nie staną się spisaną litanią punktów do odhaczenia. Baw się, śmiej się i wygłupiaj. Nie zapominaj o selfie! Obiecujemy, że gdy po paru latach otworzysz folder swoich sesji to takie właśnie zdjęcia wniosą na Twoją twarz falę uśmiechu.
Kiedy już postawisz swoje pierwsze kroki w fotografii i będziesz trzymał się wyżej wymienionych przykazań, wejdziesz na drugi szczebel dojrzałości fotograficznej. Zdasz sobie sprawę, że im więcej wiesz, tym więcej wymagasz od siebie, sprzętu i wiesz, jakiego efektu oczekujesz. To moment, kiedy pojmujesz, że fotografia zalicza się również do sportów ekstremalnych i kluczowa będzie tutaj Twoja sprawność fizyczna.
Kolejny stopień dojrzałości to moment, w którym dochodzi do Ciebie, że znasz wszystkie zasady, kupiłeś karnet na fitness na rok i umiesz stać na głowie, masz ciekawą wizję, ciągle musisz robić zdjęcia, ale… NIE MASZ CZYM. Konsekwencją tego są marne próby robienia zdjęć telefonem, które cofają Cię do nieszczęsnej zasady nr 7. Co więc robisz? Fantazjujesz. O tym, jak cudowne zdjęcia robiłbyś nowym aparatem. Jakiego rozwoju nabrałby Twój blog, gdyby zdjęcia były w lepszej jakości. O tym, jakiego pięknego byś zrobił Instagrama. Efekt jest jaki? Taki.
Święta tuż, tuż a nasze listy do Świętego Mikołaja wciąż zapisane bardzo obficie. W tym roku postawiłyśmy na konkret. Połączenie stylu i klasy. Piękna designu z łatwością obsługi. Marzymy o możliwości szybkiego przesyłania zdjęć na nasze media społecznościowe oraz podglądzie na żywo. Myślimy o sprzęcie, który sprawi, że nasze marzenia o prostym i efektownym fotografowaniu staną się rzeczywistością. Brzmi jak prezent nie z tej ziemi? Otóż nie! Wśród dostępnych aparatów znalazłyśmy naszą perełkę. Olympus PEN E-PL8. Niepozorny a szerzący spustoszenie wśród innych marek. Co najważniejsze – przy jego wyglądzie sam nadaje się na modela. Z takim sprzętem w ręce – niemożliwe staje się możliwe.
42 komentarze
L.B.
21 listopada 2016 at 19:11Świetny wpis, dziewczyny. 😉 Super to opisałyście i poparłyście przykładem ;). Światło i ,,mistrz” drugiego planu to chyba najgorsze (jeśli można tak powiedzieć), co się może zdarzyć. Inne przypadki jeszcze jakoś się ratują. Choć i przeróbki w programach nie zawsze wychodzą, czasem wręcz straszą. A sprzęt, jak chce się uchwycić chwilę to nie ważne jaki, ale żeby wyszło coś naprawdę ekstra no to i sprzęt musi być dobry, moim zdaniem.
Kathy Leonia
22 listopada 2016 at 07:29ja odkąd mam lepszej jakości telefon z większą rozdzielczością to zdjęcia są mega 😀
Ciekawska Magdalena
22 listopada 2016 at 10:55ja tam fotek nie lubie robić ale robię jak muszę;D
Megly
22 listopada 2016 at 11:18To mi się podoba. Same przydatne porady. Nieraz zostało mi zrobione piękne zdjęcie, a tu patrzę – wstrętny cień wdarł się do kadru. Dobry sprzęt także jest kluczowy. Przede wszystkim to duży komfort i super jakość. A przecież nie chcemy prezentować nikomu kiepskich zdjęć. Pozdrowionka 🙂
My Strawberry Fields
22 listopada 2016 at 15:14Niestety zrobienie ładnego zdjęcia nie jest proste i należy pamiętać o wielu elementach 🙂
Zyrol81
22 listopada 2016 at 15:22Pozwolisz, że swoje 3 grosze wtrącę. 🙂 W ogóle to ciekawy wpis i fajnie, że poparty przykładami. 🙂 Fajnie to zaplanowałaś. Rozumiem, że to Twój punkt widzenia. 🙂 Nie ze wszystkim jednak się zgadzam. Ale po kolei:
1. Zgadam się. Czasem 2-3 centymetry w którąś stronę i wszystko wygląda inaczej. Polecam film „stowarzyszenie umarłych poetów”. Jest fragment świetnie wyjaśniający tą kwestię.
2. Różne źródła światła – zastane, sztuczne i błyskowe można w bardzo kreatywny sposób wykorzystać. To jak można tym malować to bajka. Aczkolwiek fakt jest po prostu faktem – z balansem bieli może być spory problem. Aha, różne rodzaje światła nie mają nic wspólnego z prześwietleniem.
3. True. Często patrzymy na plan główny zapominając o pozostałych. A potem ktoś ma 3 rękę, alby słup na głowie, albo robi sobie selfiaczki z sikającym w tle dzieckiem.
4. Rada dobra, ale ludzie niestety nie lubią czekać. Wolą trzasnąć co bądź, potem się chwalą i wciskają kit, że to taki był zamiar i że to sztuka jest. Następnego dnia przy pięknym słoneczku siedzą w domku, no bo zdjęcie już zrobili.
5. Cienie ładnie wykorzystane wyglądają dobrze i fajnie i bardzo kreatywnie. Jeśli nie można sobie poradzić z tym czymś może warto pomyśleć, aby je wykorzystać? Zawsze można jeszcze wykorzystać blendy, lub coś na ich zastępstwo, aby roświetlić tam, gdzie jest cień. No i problem z głowy. Oczywiście po warunkiem, że chcemy zrobić fajny portret wybiegający poza standrd fotograficznego Janusza.
6. Prawda. Ale to tło nie ochroni nas przed błędami z poprzednich 5-u punktów.
7. No i tu dochodzimy do momentu gdzie ammy zupełnie rozbieżne zdania. Sprzęt ma minimalne znaczenie. Można zrobić zdjęcie telefonem i wygrać wszystkie konkursy, zdobyć 15tyś lajków na fb i zaistnieć na światowych wystawach. A możesz zrobisz lekkie g..o z najdroższych aparatów. Sprzęt to tylko narzędzie. Znam człowieka, który zaliczył całe studia fotograficzne mając do dyspozycji tylko kartonowe pudełko i klisze fotograficzną. Z takiego zestawu zrobił sobie aparat fotograficzny. A zdjęcia robił genialne. Znam też osoby korzystające z aparatów za 10tyś zł i wykorzystują je do robienia zdjęć swojego pryszczatego syna. Sprzęt ma minimalne znaczenie. W 80% zdjęć które na co dzień robimy wystarcza nam zwykły prosty aparacik. Sprzęt to tylko narzędzie. Jak śrubokręt. Dobry mechanik naprawi auto każdym śrubokrętem. Kiepskiemu nawet najdroższy nie pomoże.
8. Racja. Choć niestety to element który sprawia, że sama czysta fotografia powoli umiera. Dzięki takim narzędziom można pieprznąć dowolne losowe zdjęcie i zrobić z niego dzieło sztuki. Osobiście jestem zdania, że należy jak najlepsze zdjęcie zrobić już w trakcie naciskania spustu migawki. Oprogramowanie ma nam tylko pomóc coś ze zdjęciem zrobi, a nie zrobić je za nas. Do robienia zdjęć służy aparat. Niestety obecnie bez grafiki komputerowej nie ma dobrego fotografa. A szkoda….
9. Bez duszy artysty nawet nie ma sensu kupować sobie aparatu, bo to tylko wyrzucenie pieniędzy. Brak artystycznej duszy to brak wyobraźni, brak spojrzenia, brak zauważania. A co za tym idzie brak sztuki.
10 Nie za bardzo wiem jak się do tego punktu ustosunkować. Racjom jednak jest, że póki fotografią się bawimy póty sprawia nam ona radość. Jeśli tej radości nie będzie człowiek przepadł.
Ania
22 listopada 2016 at 15:41Różnie to bywa ze zdjeciami
Czasami nie zauważaymy, a tam bohater drugiego planu w postaci skarpetek albo czegoś innego
Marzena T (Mania)
22 listopada 2016 at 15:48Świetny wpis 🙂 Jak dla mnie jedna z najlepszych prac konkursowych 😀
Kącik Pelen Pomysłów
22 listopada 2016 at 16:14Bardzo przydatny post! Dziękuję za cenne wskazówki! ♥ Pozdrawiam!
ChocoMonster
22 listopada 2016 at 17:24Haha ja przepraszam, ale zdjęcia na torach to był wtedy hit! 😀
Let it sparkle
22 listopada 2016 at 19:20Bardzo fajne porady. Ciekawy wpis i fajne zdjęcia 😀
Ania
22 listopada 2016 at 20:40Ciekawe porady, na pewno skorzystam. 🙂 Pozdrawiam 🙂
Marcepanowy Kącik
22 listopada 2016 at 21:05Hahhaa bardzo świetny post, wesoły aż chce się czytać .Pozdrawiam 🙂
Julka
22 listopada 2016 at 22:06Aaaaaaaaale świetny wpis. Hahah, mam chyba fotki łamiące wszystkie zasady. I oczywiście całą sesję na torach… a, wróć. Trzy.
Margaret
23 listopada 2016 at 07:21Życzę wam powodzenia w konkursie. Bardzo sympatyczny post a zarazem uczący. 🙂 Pozdrawiam
Paulina G Lifestyle
23 listopada 2016 at 13:18Świetnie opisałyście dane wskazówki! Przydatne i z humorem ! 😉
Beti
23 listopada 2016 at 13:19Ciekawy wpis 🙂
Magdalena
23 listopada 2016 at 15:06ja uwielbiam robić zdjęcia,ale ciągle się jeszcze uczę:)
lekcjewkuchni.blogspot.com
23 listopada 2016 at 16:19Ciekawy wpis:)
Alexandra K
23 listopada 2016 at 16:22Świetne rady!
Zapraszam do mnie na nowy post! Koniecznie sprawdź, bo przygotowałam coś fajnego!
ALEXANDRAK-BLOG.BLOGSPOT.COM
facebook
Testowania Czas
23 listopada 2016 at 18:06Super dziewczyny 🙂 Nie mam wypasionego sprzętu do fotografowania, ale na razie mi wystarczy 🙂
Gosia
23 listopada 2016 at 18:08Mi do mistrza daleko!
Basia Prym
23 listopada 2016 at 19:30Super wpis! Zrobić dobre zdjęcie to sztuka! Mnie fotografowanie bardzo relaksuje. 🙂
xxBasia
Noel
23 listopada 2016 at 20:09Ze mnie jest marny fotograf. Rzadko robię zdjęcia, za to mój narzeczony bardzo dobrze czuje się w tej roli.
Kristof
23 listopada 2016 at 22:27Jest wiele rzezy, na które trzeba zwrócić uwagę robiąc zdjęcia, ale od modela też wiele zależy 😛
Aneczka blog
23 listopada 2016 at 23:30Przydatne rady dla osób które dopiero zaczynają przygodę z fotografią 🙂
Karolina Yun
24 listopada 2016 at 09:23Chodzę do szkoły fotografii i faktycznie niektóre Twoje rady były omawiane u mnie na zajęciach ale z niektórymi się nie zgodzę 😛 Ja mając i lustrzankę Sony i aparat z telefonu czasem robie lepsze fotki telefonem 😛 Wszystko zależy od sytuacji 🙂
DookolaSwiata
24 listopada 2016 at 10:45Ciekawe to zestawienie 🙂
Szmaragd
24 listopada 2016 at 12:47Bardzo ciekawy post ! Super rady 🙂
Czarna Kawa
24 listopada 2016 at 17:13fajny wpis, z humorem 🙂 przyda się na pewno każdemu, kto w jakimś stopniu ma styczność z fotografowaniem 🙂
Jagoda
24 listopada 2016 at 21:24Chyba z każdym Twoim przykazaniem się zgadzam 😉 podstawa do dobry sprzęt i oczywiśćie pomysł 😉
Pozdrawiam
Klara
24 listopada 2016 at 21:44Przydatny post, na pewno początkujące osoby chętnie z niego skorzystają 🙂
Najlepiej świadomie wybierać miejsca gdzie się fotografuje, bo czasami zdjęcie staje się śmieszne bo ktoś cos zrobil na drugim planie albo było brudno i wyglada to nieestetycznie.
agata
24 listopada 2016 at 21:53Świetne rady 🙂 Może teraz moje fotki będą chociaż trochę lepsze 🙂
Alis
25 listopada 2016 at 09:50świetnie przedstawione zasady. Podoba mi się post. Cieszę się, że zajrzałaś i zostawiłaś link do siebie. Zajrzę chętnie. 🙂
jointyicroissanty
25 listopada 2016 at 14:00Bardzo fajny wpis:)
www.lovhealthylife.pl
25 listopada 2016 at 22:31Fajne podsumowanie, zwłaszcza dla początkującej osoby 🙂
Ola
26 listopada 2016 at 00:38Zmiana punktu widzenia najważniejsza! 🙂
lu ciam
26 listopada 2016 at 10:51Ciekawe porady ! z pewnością przydatne 🙂
Paula Suchocka
26 listopada 2016 at 14:15Wpis sam w sobie ciekawy, ale nie nazwałabym go ” 10 przykazań mistrza fotografii ” a raczej ” rady dla początkującego amatora fotografii” . Przykłady które podałaś są …. podstawami, które ktoś kto zabiera się za zdjęcia powinien wiedzieć 😉 Najbardziej rozśmieszył mnie punkt że potrzebujemy dobrego sprzętu 😉 To jeżeli mam super piekarnik to na pewno upiekę świetne ciasto ? Otóż nie ;] Najwazniejsza jest osoba, sprzęt jest drugorzędny 😉
No cóż, baw się i ucz;) Bo troszkę przed Tobą 😉 Buźka
Martyna
26 listopada 2016 at 17:16Bardzo fajne rady 🙂 Ale jest jeszcze jedno… pasja i cierpliwość 🙂
Pattryk | Blog o żywieniu zbiorowym
26 listopada 2016 at 20:36Na początek chciałem podziękować za odwiedziny mojego bloga, jak i za dodanie komentarza (dot. postu o śniadaniu angielskim). Miło, że pojawiają się nowi czytelnicy mojego bloga 😛
Super psi. Świetny poradnik dla fotografów. Ja raczej nie jestem dobrym fotografem 😉
Pozdraiam,
Patryk
mlodakk
27 listopada 2016 at 11:23Dobre porady z których warto skorzystać bo jak wiadomo dobre zdjęcie to podstawa